Akár 100 ezer tő gyomot is elpusztít óránként egy új mezőgazdasági robot. A gép mesterséges intelligencia (MI) segítségével azonosítja a gyomnövényt, amit aztán lézerrel irt ki.
Gyomvadász robot segítheti a mezőgazdasági munkát
MI-alapú, autonóm, lézeres gyomirtórobotot fejlesztett ki a Carbon Robotics. A készülék akár kiválthatja a környezetre káros gyomirtók használatát is – írja az Interesting Engineering.
A robot 12 kamerával figyeli az alatta lévő talajt, a mesterséges intelligenciája pedig azonosítja a termésre veszélyes gyomnövényeket. Ezután az észlelt gyomot egy nagy teljesítményű szén-dioxid-lézerrel pusztítja el. Ezzel a techinkával óránként akár 100 ezer nemkívánatos növény kiirtására is képes, valamint egy nap alatt nagyjából 15-20 hektár földet gyomtalaníthat. Emiatt jelentős élőmunkaerő is kiváltható vele.
A HVG megjegyzi, egyelőre nincs pontos információ az áráról, azonban a fejlesztő cég vezérigazgatója azt mondta a Seattle Times-nak, „több százezer dollár” körül fog alakulni. Tehát óriási összeg lehet, viszont úgy vélik, számos gazdaságban néhány éven belül visszahozhatja az árát.
Búza, árpa, repce: már látszik, mekkora lehet a hazai termés
Egyébként átlag feletti a magyarországi őszi vetésterületek nagysága ebben a gazdálkodási évben. Így nagyjából 1,8 millió hektáron zajlik a nyári aratás hazánkban.
A kalászosok és a repce kedvező állapotban voltak a munkálatok kezdetekor. Ezen kultúrák esetében a termés országos mennyisége és átlaghozama az előzetes várakozásokhoz képest alacsonyabbnak ígérkezik, de természetesen lényegesen jobb a tavalyi, történelmi aszályos esztendőnél
- jelezte közleményében Nagy István agrárminiszter.
Elmondta, az őszi árpa több mint háromnegyedét már betakarították. A növényből nagyjából 2,1 millió tonnás eredmény várható idén, szemben a tavalyi, 1,4 millió tonnával. Mivel az előző évekhez képest jelentősen növekedett az őszi búza vetésterülete, abból 5,5 millió tonna körüli eredményre számít az agrárminiszter. Továbbá a 2022-es adatokhoz mérten 50 ezer hektárral visszaeső (most 189 ezer hektáron gazdálkodnak vele) káposztarepce termésmennyisége is jónak ígérkezik, és 614 ezer tonna környékén alakulhat.
A tavaszi vetések a teljes, 2,1 millió hektáros összterülettel lényegében megfelelnek a korábbi évek nagyságrendjének. A vetésterületen belül azonban eltolódás jelentkezik, a napraforgó vetések idei 678 ezer hektáros területe emelkedett a korábbi évek átlagához képest, a kukorica idei vetésterületének 746 ezer hektárra történő csökkenése mellett. A változás mögött a piaci folyamatok és a tavalyi aszályos év relatíve alacsony termésátlaga áll
- idéztük a minisztert.