frissen főzött kávé

Lassan beköszönt a nyár, a forró napokon is fontos, hogy megfelelő mennyiségű tápanyagot vigyünk be a szervezetünkbe. Ajánlott rengeteg zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát enni. Alábbi cikkünkben azt mutatjuk be, mit érdemes elkerülni, mert árt az immunrendszerünknek.


Alkohol

v\u00f6r\u00f6sbor

Fotó: Shutterstock

Egy 2021-es Toxicology Reports-ban megjelent tanulmány kimutatta, hogy az alkoholtartalmú italok jelentősen csökkentik a gyomorban lévő jó baktériumok számát. Továbbá negatívan befolyásolják az immunrendszer antitesttermelő képességét is, így testünk nehezebben küzd meg a kórokozókkal. Nem utolsó sorban az alkohol kedvezőtlenül hat az alvásminőségünkre, a megfelelő pihenés hiánya pedig köztudottan rombolja az immunrendszerünk hatékonyságát.

Koffeintartalmú italok

frissen f\u0151z\u00f6tt k\u00e1v\u00e9

Fotó: Shutterstock

Akár fekete teát, kávét, vagy kólát iszunk, a bennük lévő koffein minden bizonnyal befolyásolja az alvásunkat, hosszabb távon az ellenállóképességünket.

Tipp: Érdemes a nap utolsó, koffeint tartalmazó italát elalvás előtt 6-8 órával elfogyasztani.

Ezt is nézd meg! Ezekből az élelmiszerekből jutunk zsírban oldódó vitaminokhoz

Finomított gabona

feh\u00e9r keny\u00e9r

Fotó: Shutterstock

Az optimális bélműködésünkhöz elengedhetetlen a megfelelő rostbevitel, ezt azonban ne a finomított szénhidrátoktól várjuk el. A fehér lisztből készült pékáruk például szinte alig tartalmaznak rostot. Továbbá gyulladásfokozó hatást is kifejtenek a szervezetben.

Így több érv is szól amellett, hogy inkább rozsból készült pékárut, illetve reformköreteket –hajdinát, árpát vagy quinoát – fogyasszunk.

Cukor

cukor

Fotó: Shutterstock

Az elmúlt évtizedekben sokszor hallhattunk a cukorfogyasztás különböző káros következményeiről. Az elhízás, a diabétesz vagy akár a fogszuvasodás mellett viszont sok más negatívum is köthető a népszerű édesítőszerhez. Egyrészt rendszeres fogyasztása megváltoztathatja a bélmikrobióta összetételét, -így az immunrendszer kevésbé lesz hatékony a fertőzésekkel szemben-, emellett emeli a vércukorszintünket is.

Tipp: Ha édesebbé tennénk valamit, vegyünk elő mézet.

Ez is érdekelhet: Nyersen fogyasztva károsak lehetnek ezek a zöldségek

s\u00f3

Fotó: Shutterstock

A Respiratory Research folyóiratban 2023-ban publikált kutatás arra világított rá, hogy a sófogyasztásunk kapcsolatban áll az alvási apnoe rendellenességgel. Az ebben szenvedőknél légzési nehézségek lépnek fel alvás közben, ami csökkenti pihenésük minőségét és így egyben immunrendszerük hatékonyságát is.

Olajban sült fogások

s\u00fclt krumpli olajban

Fotó: Shutterstock

A Magyar Mezőgazdaság cikke szerint ezek az immunrendszerünkre veszélyes vegyületek főzés során, leginkább magas hőmérsékleten jönnek létre. A Nutrients folyóiratban megjelent egyik 2020-as tanulmány azt bizonyította be, hogy ezek az anyagok gyengítik a bélrendszer egészségét, csökkentik a jótékony baktériumok számát és növelik a gyulladásos folyamatokat.

Tipp: Használjunk kevesebb olajat.

Vörös húsok

v\u00f6r\u00f6s h\u00fas

Fotó: Shutterstock

Ha túlzásba visszük a vörös hús fogyasztását, akkor pórul járhatunk, ezt a táplálékot nehezen tudja lebontani a szervezetünk, így krónikus gyulladások és leharcolt immunrendszer lehet a végeredmény.

Ne hagyd ki!