A világ egyik legrangosabb gasztronómiai versenyén remekeltek magyar termékek
Fotó: Shutterstock

A világ legjobbjai között egy magyar élelmiszer

A Great Taste Awards a világ egyik legrangosabb gasztronómiai versenye. A séfekből, ételkritikusokból, gasztro bloggerekből álló független szakmai zsűri több mint 15 ezer élelmiszert tesztelt az idei rendezvényen. Ezen nyert díjat több magyar termék is.


Magyar élelmiszerek nyertek nagyon rangos nemzetközi díjakat

A tavalyi sikerei után ismét duplázott a Virágbéke Méz Manufaktúra a világ egyik legrangosabb gasztronómiai versenyén, a Great Taste Awards-on. Azonban amíg 2022-ben a ritkaságnak számító gesztenyemézükkel és a Hortobágyi BIO vadvirágmézükkel nyerték meg a zsűrit, idén a hársmézük kapott két csillagot, valamint a málnavirágmézük érdemelt ki egyet.

A Virágbéke hársméze a virágos zamatával desszertméznek számít. Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásáról is ismert fajtaméz.

Ez a méz gyönyörű sárga és vonzó viszkozitású. Mesés illata van és összetett, karakteres íze. Játszik a szájban és hosszan elidőzik. Íze enyhén változik, és minden egyes ízleléssel további érdekes dimenziókat nyújt. Fantasztikus ízű

- idézi a zsűri értékelését a Vince.

A Virágbéke málnavirágméze is fajtaméz. A málnabokrok virágairól gyűjtött méz például azért is ritka, mert nem minden évben termelhető. Különleges színéről és összetéveszthetetlen zamatáról ismerhető fel. Leginkább önmagában, desszertmézként ajánlott fogyasztani.

Az ízek hívogatóan bőségesek és érdekesek, némi intenzitással a szájban, hosszú és fényűző lecsengéssel. A zsűritagok élvezték ezt az új ízérzetet, és számos kulináris lehetőséget látnak benne, de finom lehet pirítósra kenve vagy görög joghurtra csepegtetve is

- jegyezte meg a zsűri.

Egyébként a Virágbéke mézei mellett egy magyar gint is díjazott a zsűri az idén.

Nem sok öröme lelhet a magyar méhészeknek manapság a mézpiacban

A magyar méz sikerei lehetőséget adnak arra is, hogy nagyobb figyelmet kapjanak a magyarországi méhészek problémái. Dr. Polai István Richárd ügyvéd, valamint édesapja, Polai József együtt méhészkednek Nagykanizsa mellett. A méhészetük mintegy 180 családot számlál rakodó kaptárakban. Jelenleg az állomány fenntartására egyfajta misszióként tekintenek, hiszen a kipergetett méz szinte eladhatatlan. Azonban eddig sem elsősorban a profitért méhészkedtek.

Ha pusztán a jövedelmezőséget nézem, akkor nem tudom azt mondani, hogy a 13 év alatt akárcsak egyszer is megérte volna. Ehhez persze, az is hozzájárul, hogy mindent a nulláról építettem fel, ami jelentős költségvonzat. Ha valaki az apjától, nagyapjától veszi át, azért másabb a képlet. Ami bevételünk volt, mindig visszaforgattuk, így juthattunk el a mostani szintre. Nem volt meg ez a hegyi birtok sem, ezt is meg kellett vásárolnom

- idéztük dr. Polai István Richárdot.

Szinte eladhatatlan a méz

Hozzátette, minden évben problémája adódik a környékbeli gazdák növényvédőszer-használata miatt, ami úgy véli, méhpusztulást okoz. Emellett nagy gondot jelentenek az üzleteket elárasztó hamis mézek, amelyek jellemzően kínai rizssziruppal készülnek. Úgy tapasztalja, emiatt a kiváló minőségű magyar méz szinte eladhatatlan manapság. Az ő tárolóiban benne van a két évvel ezelőtti méztermés is, amit 1500 Ft/kg-os áron sem visznek el tőle.

A tavalyi méztermés kimagasló volt az elmúlt 30 évet tekintve, de ez most inkább átoknak bizonyult, mint áldásnak. Családonként 35 kilogrammot adott az akác, de ez az elmúlt 10 évben nagyon egyedinek minősül, az azelőtti és az idei hordás is csapnivaló volt. Még a tavalyiból sem tudtam eladni egyetlen kilót sem. Ott van a raktárban az idei is, nyolc és fél hordó. Halvány lila gőzöm sincs, mi lesz vele. Egyelőre várok. Hátha jobb lesz egyszer

- panaszolta a méhész.

Ne hagyd ki!