A répát a nyúl és a magyar ember is megeszi, ellenben a nyulat…
Fotó: Shutterstock

Répa is van, nyúl is van, gond is van mindkettővel

Kínálati piac alakult ki a répaszektorban Magyarországon, miután egyszerre jelent meg nagyobb mennyiség a zöldségből a kiskereskedelemben. Ez némileg leverte a termék fogyasztói árát. Ennek akár örülhetnének is a magyar nyúltenyésztők, hiszen igen kedvelt eledele a nyúlnak a répa. Viszont őket inkább az foglalkoztatja, hogy alig van kereslet idehaza a nyúlhúsra.


Túlkínálat jellemzi a hazai répapiacot

Nagyjából 900 hektáron termelnek frisspiaci sárgarépát hazánkban. Az elmúlt másfél évtizedben 10-15 százalékkal csökkent a termőterületeinek a mérete Magyarországon, azonban a csökkenést kompenzálta a termeléstechnológia fejlődése. Jelenleg európai szintű a hazai sárgarépaszektor. Nagyjából 50-80 ezer tonna sárgarépa terem évente, ami körülbelül tízhavi kereslet kielégítésére elegendő. Emiatt az importrépa is folyamatosan jelen van a piacon.

A sárgarépa Magyarországon és az Európában is a top öt zöldség közé tartozik. Három fő zöldségnövény van ugyanis, aminek a termesztése folyamatosan emelkedő tendenciát mutat: ezek a sárgarépa, a vöröshagyma és a paradicsom. Ez pedig így lesz még a következő 25-30 évben

- nyilatkozta Varga István, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) zöldségtermesztésért felelős alelnöke májusban.

Az Agrárszektor megjegyzi, ugyan a nyáron egy európai sárgarépahiány hatására nagyot ugrott (730 forint környékére) a kilónkénti fogyasztói ára, a napokban csupán 325 forint körül kínálták a Budapesti Nagybani Piacon. Ezzel kapcsolatban Varga István a portálnak elmondta, az erős visszaesés a kiskereskedelmi árakban leginkább azzal magyarázható, hogy mivel szeptember rendkívül meleg volt, azok az állományok, amelyeket tavasszal ültettek és öntöztek, majdnem egy hónappal korábban, ráadásul mindenütt körülbelül egyszerre értek meg és kerültek a piacra. Így túlkínálat alakult ki répából, aminek árletörő hatása van.

Az őszi betakarítás és betárolás előtt vagyunk. Az idei termésről elmondható, hogy átlagosan jó, erős termés várható, ami ugyan nem lesz kiugró, de azért a hektáronkénti 80-120 tonnát hozni fogja

- tette hozzá a szakértő.

Jelentős nyúltermelők vagyunk, itthon mégsem fogy a nyúlhús

Az olcsó répának akár a magyar nyúltenyésztők is örülhetnek, hiszen igen kedvelt eledele a nyúlnak. Viszont őket inkább az foglalkoztatja, hogy alig van kereslet idehaza a nyúlhúsra.

Nagyjából 60 nyúltelep működhet jelenleg a hazánknak. A teljes állomány körülbelül 100 ezer anyanyúl és azok szaporulata. Emellett két vágóhíd működik Magyarországon, amelyek szinte kizárólag hazai alapanyagból dolgoznak. 2021-ben nagyjából 4,3 millió nyulat vágtak le az említett üzemek, ami a teljes európai termelés 3,5 százaléka. Ezzel a mennyiséggel a kontinens negyedik legnagyobb nyúlhús-előállító országa voltunk.

A magyar nyúlhúsnak magas a fehérjetartalma, valamint alacsony a zsír-, a koleszterin- és a nátriumtartalma, ami megfelel az egészséges táplálkozás elvárásainak. Bár a hazai termelés igen jelentős, itthon mégsem népszerű a nyúlhús. Manapság egy lakosra számolva átlagosan 20 dkg fogy évente belőle Magyarországon. Azonban próbálják népszerűsíteni a fogyasztását.

A belföldi fogyasztás-ösztönző kampányuknak köszönhetően a nagy áruházláncok többségében ma már napi termék a nyúlhús, ebben a szegmensben tavaly csaknem 750 tonnát sikerült értékesíteni fél és egy kilogrammos kiszerelésben. Azonban az idehaza megtermelt nyúlhús csaknem 96 százaléka külföldre megy. A célpiacaink közé tartoznak a Benelux-államok, Franciaország, Németország, Svájc és Olaszország, emellett fontos piacnak számít a bébiétel-gyártás. Számos bébiételben nyúlhús van 8-10 százalékos arányban. Tehát a csecsemő mondhatni a nyúlhússal találkozik először a húsfélék közül. A további fogyasztásnövekedésben az is segíthetne, haa nyúlhús is bekerülne az 5 százalékos áfakörbe. A felmérések azt mutatják, hogy az első kampány indulása óta eddig minden évben megduplázódott a fogyasztás

- idézi Juráskó Róbertet, a Nyúl Terméktanács és Szakmaközi Szervezet elnökét az Agrárszektor.

Ne hagyd ki!