A NAK a KSH segítségével tisztázta a kérdést
Fotó: Shutterstock

Kell számláznia az őstermelőnek, ha piacon, neten értékesít?

Egy gazdálkodók körében gyakran felmerülő kérdést tisztáz a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) segítségével. Állást foglalnak abban, kell-e az őstermelőnek számláznia, amennyiben fizikai piaconok vagy interneten értékesít.


Az őstermelőket érintő fontos kérdést tisztázott a NAK

A KSH állásfoglalása alapján arról ír a NAK, hogy a főszabály szerint az adóalany köteles a belföldi termékértékesítéseknél számlát adni. Azonban az áfatörvény alapján bizonyos adóalanyok mentesülhetnek a számlakiállítási kötelezettség alól. Viszont nyugtát ők is kötelesek készíteni a vevőknek. De a piacokon, a vásárokon, a fesztiválokon és az alkalmi rendezvényeken kiskereskedelmi értékesítésnél (TEÁOR ’08 47.8) nem kötelező a pénztárgépes nyugtaadás.

Az internetes értékesítést (TEÁOR ’08 47.91) pedig a pénztárgépes rendelet (48/2013. NGM rendelet) 1. számú melléklete olyan tevékenységi körként tartalmazza, ahol a nyugtaadási kötelezettséget a pénztárgéppelkötelező teljesíteni. Ezek alapján felmerül a kérdés, mi a teendő, ha egy mezőgazdasági őstermelő interneten értékesít?

A KSH álláspontja alapján lényeges, hogy a „TEÁOR’08 01 Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás” és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások nem tartoznak a pénztárgépes rendeletben meghatározott tevékenységi körökhöz. Emiatt, ha a fizikai piacon vagy az interneten ad el egy mezőgazdasági őstermelő - amennyiben mentesült a számlakiállítási kötelezettsége alól -, elég kézi nyugtát kiállítania a vásárlásról.

Egyéb részletekről itt, a NAK tájékoztatójában olvashatsz.

Egyre több a termelői piac Magyarországon

Nemzetgazdasági szempontból fontos cél, hogy a magyar emberek elsősorban a hazai előállítású termékeket válasszák. (…) Különösen így van ez az élelmiszerek esetében, melyek előállítása munkát ad az élelmiszerláncban dolgozók számára

- nyilatkozta Nagy István agrárminiszter az Abda Agora vásártér átadó ünnepségen a nyáron.

Hozzátette, a kormány több mint egy évtizede vezette be a termelői piac fogalmát. Azóta támogatja az ilyen piacterek kialakítását, ezzel is erősítve a helyi gazdaságot. Emiatt majdnem háromszorozódott a termelői piacok száma 2012 ősze óta. Jelenleg pedig több mint 320 ilyen helyszín létezik az országban, ahol a környékbeliek biztonságos, jó minőségű élelmiszerekhez jutnak a környékbeli termelőktől.

Megjegyezte, a termelői piacok számával párhuzamosan nőtt a regisztrált kistermelők létszáma is. Amíg 2010-ben a nyilvántartásukban nagyjából 5 ezer, 2022-ben már több mint 22 ezer kistermelő szerepelt.

Ne hagyd ki!