Sokan kidobják a hámozás után, ám egy kis kreativitással sok mindenre használható a narancs héja. Kerülhet salátaöntetbe, lehet belőle fűszer, arcpakolás vagy akár szúnyogriasztó is.
A friss héjat beleapríthatjuk olívaolajba, így ínyenc salátaöntetet kaphatunk. Ha pedig a barnacukortartóba narancshéjat teszünk, nem fog megkeményedni és egy darabba összeállni a cukrunk.
A citrusfélék héja lefagyasztható, így felengedés után sok mindenre használhatók, és ugyanolyan zamatosak, mint új korukban. Nemcsak fűszerezni csodálatosak, hanem készíthetünk belőlük például illatosító főzetet és takarítószert is - írja a Magyar Mezőgazdaság.
Narancspor: fűszerezésre, arcpakolásra
Mossuk meg alaposan a gyümölcsöket. Hámozzuk meg vékonyan, és tegyük egy tányérra, vagy tepsire úgy, hogy a belső oldaluk legyen felül. Meleg helyen (radiátor felett, aszalóban, a legkisebb hőfokra állított sütőben) szárítsuk meg teljesen, zörgősre. Fűszerdarálóban őröljük finom porrá. Tegyük egy légmentesen zárható üvegbe. Használhatjuk fűszerezésre, illetve kozmetikumaink feltuningolására. Egy evőkanál narancsport keverjünk el két evőkanál natúr joghurttal, kenjük az arcra, majd 10-15 perc múlva mossuk le.
Zsíroldó permet
A limonéntartalmú narancshéj kiválóan alkalmas zsíros szennyeződések eltávolítására. Egy csésze vízben főzzük két narancs héját alacsony hőfokon 15 percig. Hagyjuk kihűlni és öntsük át egy spriccelős palackba.
Szúnyogriasztó
A szúnyogok és más rovarok nem szeretik a narancsolaj illatát, ezért készítsünk természetes szúnyogriasztót száraz narancshéj és víz egyvelegéből, amit szórófejes flakonba teszünk. Ezt a permetet szobanövényeink vagy egyéb féltett tárgyunk köré permetezhetjük, a házi cicák messziről el fogják kerülni.
Rossz hírt kaptak a narancslé kedvelői
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint Florida narancstermelése az elmúlt két évtizedben 92%-kal csökkent, amit részben természeti katasztrófák, részben pedig a citruszöldülés nevű betegség okozott - írtuk tavaly ősszel. Ez a kórokozó világszerte súlyos károkat okoz a citruságazatban napjainkban, és Brazília, a világ legnagyobb narancstermelője is hasonló kihívásokkal küzd. A citruszöldülés már átlagosan az ültetvények 40%-át érinti, sőt bizonyos területeken akár a 80%-ot is eléri a fertőzés mértéke. A fák újratelepítése után pedig négy-öt év szükséges, amíg ismét termőre fordulnak az érintett területek. A globális narancslé-készletek is szűkültek, ami az árak jelentős emelkedéséhez vezetett.