Lassan luxuscikk lesz a 100 százalékos narancslé
Unsplash

Ezért egyre drágábbak a gyümölcslevek

A boltokat járva szomorúan tapasztalhatjuk, hogy a gyümölcslevek is egyre drágábbak. A 100 százalékos tételek között akad olyan, amelynek literéért ezer forintnál is többet kell fizetni.


Elszállt a narancs ára

A helyzet kritikus, de nem most indult mindez, hanem egy folyamat közepén járunk – nyilatkozta Mészáros Dezső, A Sió-Eckes Kft. igazgatója a Pénzcentrum.hunak. Elmondta, hogy a narancstermés az amerikai kontinensen – ahonnan gyakorlatilag a narancslé 100%-a érkezik Európába – 2020 óta folyamatosan csökken. A helyzet 2023-ban vált kritikussá, amikor az extrém időjárási viszonyok okozta problémák mellett egy „citruszöldülés” nevű bakteriális fertőzés is elterjedt a floridai és a brazil termőterületeken, ami jelentős terméscsökkenést és alapanyag-áremelkedést okozott. Az idei évre még rosszabb terméshozamot prognosztizálnak a szakértők: Brazíliában az elmúlt 36 év legalacsonyabb narancstermése várható, 25%-os csökkenésre lehet számítani az előző – már átlag alatti termést hozó – évhez képest. Ennek következtében – amíg 2022-ben tonnánként 2000 dollár körüli árakat láthattunk, 2023-ban 4200-4300 dolláros tonnánkénti árakkal találkozhatunk – 2024-re már várhatóan 6000 dollár lesz a narancs világpiaci ára.

Egyre kevesebb az alapanyag

Az igazgató arra is rámutatott, hogy bár a gyümölcstermés valóban jól hozott idén, de drágulás oka a termőterületek csökkenésében keresendő. Jelentős alapanyag beszerzési kihívásokkal küzd a szektor, hiszen az egyre csökkenő termőterületek kiszámíthatatlanságot és áremelkedést okoznak a gyümölcspiacon. Ezt támasztja alá, hogy az őszibarack esetében például kétszer, a kajszi esetében pedig háromszor olyan magas árakat láthatunk most, mint négy-öt évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy a 2024-es szezonban kiemelkedően jó volt ezen gyümölcsök terméshozama, de a termőterületek sajnos jelentősen lecsökkentek az elmúlt években – írta Mészáros Dezső.

Prognózis

Elmondta még azt is, hogy nem csak rövid távon nem lehet a pozitív változással számolni: évekbe telhet, mire a helyzet normalizálódik. Rövid-és középtávon nem számíthatunk javulásra, hiszen a citruszöldülés már átlagosan az ültetvények 40%-át érinti, sőt bizonyos területeken akár a 80%-ot is eléri a fertőzés mértéke. A fák újratelepítése után pedig négy-öt év szükséges, amíg ismét termőre fordulnak az érintett területek.

Ne hagyd ki!