Elindítja az oldalt az Európai Unióban is a Meta
Fotó: Shutterstock

Régóta vártuk: Itthon is elérhető lesz az új közösségi oldal

Néhány hónapja indította a Mark Zuckerberg nevével fémjelzett Meta a legújabb közösségi oldalát, a Threads-et. Azonban az uniós adatvédelmi szabályok miatt az Európai Unióban eddig nem volt elérhető a platform. Viszont mostanra változtak a dolgok.


Az EU-ban is elindul a Threads

Július hatodikán indult a Meta (olyan cégek anyavállalata, mint a Facebook, vagy az Instagram) új közösségi platformja, a Threads. Az indulása után öt nappal már 100 millió felhasználónál járt. Igaz, mostanra a számuk 73 millióra esett, ami leginkább az oldal kezdeti problémáival, például egyes funkciók hiányával magyarázható. Azonban ezek jelentős részét az indulásuk óta javították.

Viszont a portál növekvése látványos mindezek ellenére is. Különösen úgy, hogy mind a mai napig nem indulhatott el az Európai Unióban, mivel nem felelt meg helyi adatvédelmi szabályoknak.

Azonban a Wall Street Journal értesülései szerint a Meta mostanra mindenben megegyezett az EU-val, így a Threads ebben a hónapban elérhetővé válik Európa-szerte. Az indulásának a pontos dátuma egyelőre nem ismert, de december első felében valószínűsítik.

Egyébként az új portál a gyors felívelését annak is köszönhette, hogy mióta a legnagyobb piaci riválisát, a Twittert (jelenleg X néven fut) felvásárolta Elon Musk, az oldal népszerűsége hanyatló pályára került.

Betilthatja az EU a fizetős Facebookot és Instagramot

A Metával kapcsolatban arról is írtunk a héten, hogy panaszt nyújtott be ellenük az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) az illetékes hatósághoz. A BEUC szerint tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a techóriás az Unióban, amikor arra kötelezi a felhasználóit, hogy válasszanak: több ezer forintot fizetnek a reklámmentes szolgáltatásért, vagy engedélyezik az adatgyűjtést magukról. Az adatokat pedig célzott reklámokhoz használják fel.

Jogilag a legaggályosabbnak pedig azt látják a fogyasztóvédők, hogy nem használhatják az európaiak a portálokat, amíg nem választanak a két lehetőség közül.

Úgy vélik, ez különösen annak a fényében elfogadhatatlan, hogy a szolgáltatásokba maguk a felhasználók hordják a tartalmat. Ráadásul a Meta - például a YouTube-bal ellentétben - nem fizet semmit az általuk generált forgalomért.

A PC Fórum szerint egyelőre kérdéses, mi lesz az ügy végkimenetele. Azonban szélsőséges esetben elképzelhető, hogy teljesen illegálissá nyilvánítják a gyakorlatot. Esetleg a Meta kötelezően fizetőssé is teheti a Facebookot és az Instagramot az EU-ban.

Viszont mindezeknél valószínűbb, hogy kompromisszum születik. Például a Meta a jövőben csak bizonyos szolgáltatások elérését biztosítja a Facebookon és az Instagramon a felhasználóinak, de azokat fizetés és követés nélkül. Azonban más szolgáltatások fizetősök lesznek. Ehhez hasonló módon weboldalak ezrei működnek jóideje.

Ne hagyd ki!