Űrbáró, influenszer, úttörő
A Time magazin idén a Tesla elektromos autógyártó vezérigazgatóját, a SpaceX űrvállalat alapítóját, a Neuralink neurotechnológiai cég társalapítóját, a The Boring Company alagútfúró vállalat alapítóját, a világ leggazdagabb emberét, Elon Musk-ot választotta az év emberének. Minden bizonnyal meg lehet kérdőjelezni a Time döntését, de inkább nézzük meg Musk idei érdemeit.
A Tesla piaci értéke egy rendkívül sikeres év után átlépte az ezer milliárd dolláros álomhatárt, ezzel a világ legértékesebb autómárkájává vált. Perspektívába helyezve a Ford és a General Motors már akkor sem tudná lenyomni a villanyautók királyát, ha egy vállalattá olvadnának össze.
Nem mehetünk el szó nélkül az űrvállalata mellett sem. A SpaceX több sikeres küldetést is végrehajtott a NASA-val, civileket juttatott az űrbe, asztronautákat szállított a Nemzetközi Űrállomásra, fekete lyukakat és szupernóva-maradványokat kémlelő eszközöket állított keringési pályára, valamint folyamatosan bővíti a Starlink műholdkonstellációt, amely a világ minden pontjára eljuttatja az internetet.
Musk a közelmúltban bejelentette, hogy a Neuralink szakértőinek jóvoltából jövőre emberekbe is beültethetik az első agyi chipeket. Ezek súlyos gerincvelő-sérüléssel élő, mozgáskorlátozott emberek életét változtathatják meg. A Neuralink a nemrég közzétett egy videót, amelyen egy majom a cég eszközét használva az agyhullámaival irányított egy videójátékot. Musk elmondta, hogy a technológia tökéletesen és biztonságosan működik majmoknál. Az emberi alkalmazás előtt természetesen temérdek tesztet és finomhangolást végeznek el a chipeken.
Mindezek mellett a Saturday Night Live amerikai szórakoztató műsorban házigazdaként, műsorvezetőként tűnt fel, Twitteren több mint 66 millió főt számláló követői bázist épített fel, bejegyzéseivel pedig többször is felborította a tőzsdét és a kriptovaluták világát. Arról nem is beszélve, hogy vagyona rövid időre meghaladta a 300 milliárd dollárt. A történelem során előtte ez még senkinek nem sikerült.
Elon Musk (@elonmusk) is TIME's 2021 Person of the Year #TIMEPOY https://t.co/8Y5BhIldNs pic.twitter.com/B6h6rndjIh
— TIME (@TIME) December 13, 2021
Magyar siker
A magazin annak ítéli oda az Év Embere díjat, aki a vizsgált időszakban a legnagyobb mértékben befolyásolta a híreket és az életünket, akár rossz, akár jó értelemben.
Az egzisztenciális krízis megoldásainak megalkotásáért, a technológiai titánok korának lehetőségeinek és veszélyeinek megtestesítéséért, a társadalom legmerészebb és legdiszruptívabb átalakulásainak ösztönzéséért Elon Musk kapja a TIME 2021 Év Embere díjat
-mondta a magazin főszerkesztője, Edward Felsenthal.
A Time az „Év Hősei” kategóriában Karikó Katalint is díjazta az mRNS-vakcinák és a koronavírussal kapcsolatos kutatómunkában részt vevő kollégáival, Drew Weissman-nal, Barney Graham-mel és Kizzmekia Corbett-el egyetemben. A négy kutató a hősök kategória címlapjára is felkerült.
Az év előadja Olivia Rodrigo lett, míg az év sportolója díjat Simone Biles négyszeres olimpiai bajnok amerikai tornásznőnek ítélték oda.
Vaccine scientists are TIME's 2021 Heroes of the Year #TIMEPOY https://t.co/8qAiVzxRPP pic.twitter.com/pxee2faWdL
— TIME (@TIME) December 13, 2021