A felhasználó egyéni ízléséhez legmegfelelőbb borokat javasolja
Fotó: Shutterstock

Megkönnyítheti a borválasztást egy új eszköz

Olyan eszközt fejlesztettek ki szakemberek, amely a felhasználói egyéni ízlését és anyagi lehetőségeit számításba véve ajánl borokat. Ráadásul a program által felhasznált boradatbázis hatalmas.


Borajánló programot fejlesztettek tudósok

„Digitális íztérképet” alkottak a Dán Műszaki Egyetem, a Kaliforniai Technológiai Intézet és a Koppenhágai Egyetem szakemberei. Az eszköz úgy tesz javaslatot a borválasztáshoz a felhasználóknak, hogy figyelembe veszi azok ízvilágát és pénzügyi keretét. Emellett tekintettel van például az évjáratok, a borvidékek, az alkoholtartalom és a szőlőfajták közötti különbségekre is.

A technológia mögött mesterséges intelligencia áll. Az adattbázisában a Vivino oldalról gyűjtött mintegy 900 ezer borcímke és 825 ezer borértékelés szerepel. Az eszköz tesztelésében és fejlesztésében több mint 250 személy vett részt. Így sikerült átfogó képet kapniuk a különféle borok ízprofiljáról – írja a Drinks Business.

Munkánkat két irányelv mentén alkottuk. Egyfelől, az internetes fotók, vélemények jól skálázható adatforrást biztosítanak, melyek egyszerű, mindenki által elérhető, sokszínű betekintést engednek a borok világába. Másfelől pedig, habár nem olyan egyszerű kategorizálásuk, az emberi ízjellemzések közvetlen, részletes, direkt megértést biztosítanak egy bor profiljáról. Ezt a két forrást összevetve igyekeztünk átfedő, információban gazdag adathalmazt alkotni

- idézi a projektben résztvevő egyik szakembert a Magyar Mezőgazdaság.

Pincérkedni nem tud, de a bordeaux-i borokat már ismerti a svájci robotsommelier

A Genfi Egyetem kutatói pedig a bordeaux-i vörösborok kémiai összetételét vizsgálták. Az érdekelte őket, van-e közös jellemzője a birtokok borainak, függetlenül az évjáratuktól. Ezen túlmenően azt tesztelték, egy speciális algoritmus képes-e meghatározni egy bor eredetét – írta a Nature.

A tudósok robotsommelier-je jól vizsgázott. A gázkromatográfiás elemzés alapján képes volt 100 százalékos pontossággal megmondani, hogy pontosan melyik terroir-ról származtak a borok, valamint 50 százalékban eltalálták azok évjáratát is.

Nem sokan mondhatják el magukról, hogy ilyen eredményességgel dolgoznának. Ráadásul az algoritmus akkor is sikeresen állapította meg, honnan származik a bor, ha a kromatográfiás elemzésből származó adatok mindössze öt százaléka alapját használhatta hozzá

- idéztük Alexandre Pouget-t, a kutatás vezetőjét néhány hete.

Hangsúlyozták, a robotsommelier nem az emberi borszakértők helyettesítésére szolgál. A fejlesztésnek elsősorban a terroir jellegzetességeinek a megértésében, valamint a borhamisítás elleni közdelemben lehet szerepe.

Ne hagyd ki!