Próbálják elpusztítani az ismert európai kolóniáit
Fotó: Shutterstock

Európában is megjelent egy pusztító hangyafajta

Aggodalommal tölti el a kutatókat egy új, invazív faj európai megjelenése: vörös tűzhangya-fészkeket találtak Olaszországban. A hangyák csípése igen fájdalmas, valamint súlyos károkat okozhatnak a mezőgazdaságban, az ingatlanokban és az elektromos hálózatokban is.


Megjelentek a vörös tűzhangyák Európában

Nagyjából évi 6 milliárd dollárnyi kár köthető a Dél-Amerikából származó invazív vörös tűzhangyákhoz (Solenopsis invicta) csak az USA-ban. Amellett, hogy igen fájdalmas a csípésük, megdézsmálják a termést, valamint képesek károkat okozni az ingatlanokban, sőt az elektromos hálózatokban is.

Ennek a hangyafajnak fedezték fel 88 kolóniáját Szicíliában egy 4,7 hektáros területen Szirakúza közelében a spanyol és olasz kutatók, miután néhány vörös tűzhangyákról készült fotó került a látóterükbe. A felfedezés a Magyar Mezőgazdaság szerint aggasztó, de nem egészen meglepő, hiszen a helyiek négy éve vöröshangyacsípésekre panaszkodnak.

A kolóniák DNS-analízise alapján az Egyesült Államokból vagy Kínából származhatnak a betolakodók. A nemzetközi kereskedelemnek köszönhetően nagyon gyorsan terjednek, és a szakértők szerint akár Európa hét százalékát is meghódíthatják. Igen agresszív fajról van szó, mely képes kiszorítani az őshonos hangyákat és más élőlényeket is.

A szakemberek szerint elsősorban a mediterrán térség lehet kitéve a hangyák inváziójának. Azonban attól északabbra, a hűvösebb területeken kevésbé lehet sikeres a faj. Igaz, Európa éghajlatváltozása a vörös tűzhangyák malmára hajtja a vizet. Emiatt 2050-re a kontinens 25 százaléka válhat alkalmas élőhelyükké.

Persze a szakértők gátolni próbálják a faj további terjedését: irtási kampányt terveznek Szicíliában a hatóságok segítségével. Emellett újabb fészkek után fognak kutatni a jövőben is.

Új és mohó kártevő is pusztítja a paradicsomot a kertekben

Ugyan a tűzhangyák - még - nem, azonban egy másik invazív kártevő Magyarországra ért, és pusztíthatja a paradicsomot a kertekben. A paradicsommoly (Tuta absoluta) is Dél-Amerikából származik. Európában 2007-ben jelent meg, Magyarországon pedig 2010-ben. A lepkék rendjébe, azon belül a sarlósajkú molyok családjába tartozik. Az egyébként kiválóan rejtőzködő rovar a nevét onnan kapta, hogy kimondottan szereti a paradicsomnövényeket, azok legnagyobb kártevője.

Különösen veszélyessé teszi, hogy leginkább a paradicsomot kedveli, de nem veti meg a burgonyát, a padlizsánt, a csemegepaprikát és a dohányt sem. A kártevő lárvái aknázó életmódot folytatnak a növények leveleiben. Járatokat készítenek bennük, emiatt ellenük nem eredményes a vegyianyagos kártevőszabályozás. Egyébként is ellenállók szinte az összes ilyen vegyszerrel szemben.

Akkor hogyan védekezhetünk ellene?

Viszont léteznek olyan módszerek, amelyek hatékonyan felveszik velük a harcot. Biológiai védekezés gyanánt alkalmazhatók ellenük a Macrolophus pygmaeus ragadozó bogarak, amelyek megeszik a faj tojásait és lárváit. Továbbá az is bizonyított, hogy a Tuta absoluta populációja kordában tartható rovarparazita fonálférgekkel is. A Steinernema feltiae permetezéssel juttatható a levelekre, ahol a paraziták a lárvák testnyílásain keresztül bejutnak a szervezetükbe. Emellett gátolni lehet a paradicsommoly szaporodását is, ha a hímeket feromoncsapdákba ejtik.

Ne hagyd ki!