Alvásszakértők ajánlásai alapján
Fotó: Shutterstock

8 ital, ami segíti a jobb alvást

Egyes, esténként elfogyasztott italok akár a jó alváshoz is hozzájárulhatnak. Alvásszakértők ajánlásai alapján sorolunk nyolc olyan innivalót, melyeket estefelé is ajánlott fogyasztani.


Nyolc ital a megfelelő alvásért

A napi, legalább hét óra nyugodt alvás rendszeres hiánya számos egészségügyi probléma kiváltója lehet. Hozzájárulhat például a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás kialakulásához, de kedvezőtlenül hathat a mentális egészségre is.

Az Eat This szakértői szerint amíg egyes, például koffeines italok fogyasztása nehezítheti az alvást, más innivalók hozzájárulhatnak a megfelelő éjszakai pihenéshez. Mutatjuk a listájukat az esti pihenés szempontjából kedvező italokról.

Cseresznyelé: A benne található melatonin segítheti az elalvást. A triptofánaminosav-tartalma pedig hozzájárulhat a szervezet melatonintermeléséhez.

Kamillatea: A pihentető hatásáról ismert tea. Fogyasztása például csökkentheti a szorongást és javíthatja az alvásminőséget.

Koffeinmentes zöld tea: A benne lévő teanin segítheti az ellazulásban és csökkentheti a stresszt.

Ashwagandha tea: Az Ashwagandha - azaz álombogyó - régóra ismert stresszcsökkentő, alvássegítő hatásáról.

Tehéntej: A kalciumtartalma ösztönzi a melatonintermelést. Emellett gazdag magnéziumban és káliumban is, melyek segíthetnek az izomgörcsök ellen.

Mandulatej: Triptofántartalma miatt segítheti az alvást. De tartalmaz melatonint és magnéziumot is, melyekkel könnyebben legyőzhető az alváshiány.

Kefir: Bővelkedik olyan aminosavakban, mint triptofán. Emellett számos jó baktériumot tartalmazhat, melyek közül néhány szerotonint is termelhet, így hatékony lehet az alváshiány ellen.

Aranytej: A tej gyömbérrel, kurkumával és mézzel keverve jobban hozzájárulhat a megfelelő alváshoz. Sőt, könnyítheti az emésztést is – írja a Magyar Mezőgazdaság.

Italok, melyek segíthetnek a krónikus gyulladások ellen

Egyébként egyes italokat fogyasztása különösen kedvezhet a szervezetnek. A krónikus gyulladások elleni étrendekben nemcsak arra kell odafigyelni, hogy mit eszik az ember, hanem arra is, mit iszik. Mutatunk nyolc olyan italt, amelyek fontos részei lehetnek egy adott diétának.

Csontleves: Csontok, zöldségek és fűszerek lassú főzésével készül. Előnye leginkább a csontokból kiszivárgó tápanyagokból, vitaminokból és ásványi anyagokból származik. Tartalmaz némi kollagént és elektrolitokat, amelyek segítenek a hidratáltság megőrzésében, valamint gyulladáscsökkentőként működő aminosavakat.

Zabital: A benne található béta-glükán oldható rosttípus. Összefüggésbe hozható a gyulladások és a szívbetegségek kockázatának csökkenésével, valamint a 2-es típusú cukorbetegség és a bőrbetegségek kockázatával.

Kávé: Tele van antioxidánsokkal és polifenolokkal, melyek a gyulladások és egyéb krónikus betegségek ritkább előfordulásához köthetők.

Zöld tea: A benne lévő polifenoloknak van gyulladáscsökkentő hatása a szervezetre. Például mérsékeli a gyulladáskeltő anyagok termelését a bélben.

Gyömbér tea: Olyan növényi vegyületeket tartalmaz, mint a gingerolok, amelyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek.

Aszaltszilvalé: A benne lévő polifenolok segíthetnek a gyulladás elleni védelemben. Emellett tele van antioxidánsokkal.

Aranytej: Kurkumás „latte”, amelyet úgy készítenek, hogy kurkumát és gyömbért mandula- vagy kókuszitalban főznek meg. A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, amely bizonyítottan jótékony hatással van a gyulladásra.

Egyébként a kurkumában található vegyületnek, a kurkuminnak számos pozitív tulajdonsága van: csökkentheti a kortizolszintet, elnyomhatja az autoimmun betegségek hátterében lévő immunrendszeri változások egy részét, segítheti a krónikus gyulladások csökkentésében a szervezetet, elősegítheti a jótékony baktériumtörzsek növekedését a bélben, valamint csökkentheti a betegségeket okozó baktériumtörzsek számát, illetve használható az ízületi duzzanat mérséklésére is.

+1: Víz: A megfelelő hidratáltság rendkívül fontos a gyulladások elleni küzdelemben. A szervezetünk így tudja kiüríteni a salakanyagokat és a méreganyagokat. Ha pedig dehidratáltak vagyunk, az önmagában gyulladásokhoz, vagy azok súlyosbodásához vezethet.

Ne hagyd ki!