Napelemparkokat építenének termőföldek fölé a klímasemlegességi céljaik elérése érdekében a németek. Az eddigi tesztjeik azt mutatják, a mezőgazdasági területek fölötti szolárpanelek előnyei meghaladják a hátrányaikat.
Napelemeket építenének a termőföldek fölé a németek
Agrofotovoltaikus rendszereket, azaz mezőgazdasági területek fölé épített napelemparkokat jóideje tesztelnek Németországban. Az eddigi tapasztalataik azt mutatják, a terméskiesés, amit ezen panelrendszerek árnyéka okoz, nem több, mint amennyit egy-egy gyengébb év kiválthat. Azonban a veszteségért bőven kárpótolhatja a gazdákat a megtermelt áram.
Németország megpróbálja elérni, hogy a bruttó villamosenergia-felhasználásánban 80 százalékot érjen el a megújulók aránya az évtized végére. Azonban úgy számolnak, pusztán a lakossági napelem-beruházások felfutása nem lesz elég a klímacéljaik eléréséhez. 2026-tól évi 22 GW kapacitást kell a napenergiára alapozva kiépíteniük a németeknek. Ennek a fele a kertészetek, a legelők és a szántók fölött elnyúló modulok révén valósulhat meg.
A Mezőhír megjegyzi, az ilyen beruházásokhoz a német szaktárca növeli a pályázati forrásokat. Emellett egy új napenergia-hasznosítási törvénycsomagon is dolgoznak, ami egyszerűsítheti az állványrendszerek építését a termőföldeken. Illetve a beruházó gazdák jogosultak maradnak a különböző agrártámogatásokra is.
Egyre nagyobb szerephez jut a napenergia Magyarországon is
Egyébként az Energiaügyi Minisztérium (EM) tájékoztatása alapján július elsejével átlépte az 5000 megawattot a magyarországi napelemes rendszerek összes beépített kapacitása. A tavalyi, 1100 megawattos éves bővülés is hazai rekord volt, azonban az idén hat hónap alatt jött össze 1023 megawatt növekedés. A gyors bővülés miatt a korábban az évtized végére prognosztizált, összesen 6 gigawattos napelemes kapacitás helyett már 12 gigawattal számol a kormány.
Az ipari méretű naperőművek összes beépített kapacitása június elejével múlta felül a 3000 megawattot. Háztartási méretű napelemes rendszerekből már több mint 200 ezer üzemel Magyarországon, a korábbi várakozások alapján ezt a célszámot is 2030-ig érte volna el az ország. Az összes fotovoltaikus kapacitás idén júliusra meghaladta az 5 gigawattot, az előzőleg a következő évtized elejére becsült összteljesítmény öthatodát
- idéztük az EM tájékoztatóját.
A minisztérium arról is tájékoztatott, hogy a Nemzeti Energia- és Klímaterv a hatályos 21 helyett 29 százalékra tervezi emelni a megújuló energiaforrások arányát a bruttó végsőenergia-felhasználásban. Ehhez leginkább a napenergia bővülése járulhat hozzá Magyarországon.
Az időjárásfüggő megújulók további térnyerésének elősegítése érdekében a kormány 120 milliárd forintos keretösszeggel ösztönzi az akkumulátoros ipari energiatárolók létesítését. A villamosenergia-rendszer rugalmasságát fokozó hazai tárolói kapacitások így a jelenlegi 20-25-ről akár 1000 megawattra bővülhetnek 2030-ra
- tájékoztatott az EM.