A különböző növények gyakran különböző öntözővizet igényelnek
Fotó: Shutterstock

Ezek a gazdák a növények igényeire szabják az öntözővizet

Egyre nagyobb fókuszba kerül a növények igényeire szabott öntözővizek fejlesztése Spanyolországban. Akkor kezdtek a spanyolok nagyobb figyelmet fordítani a speciális vizekre, amikor észrevették, nem minden növény rajong a sótalanított tengervízért.


Speciális öntözővizekkel kísérleteznek a spanyolok

Az egyre sűrűbben előforduló aszályos időjárás miatt nagyobb kinccsé vált Spanyolországban (is) az édesvíz. Emiatt sokan próbálnak sótalanított tengervizet használni öntözővízként a spanyolországi mezőgazdaságban. Az elespanol.com szerint ez egy igen költséges megoldás, azonban sokfelé az egyetlen lehetőség.

Viszont az ezzel kísérletezőknek hamar rá kellett jönniük, a sótalanítás magas költsége mellett van egy másik probléma is. Az így kapott víz nem minden növénynek megfelelő, hiszen fontos tápanyagok hiányoznak belőle.

Emiatt kezdtek el a sótalanító üzemek az elterjedtebb zöldségfajok igényeire szabott vizeket fejleszteni. Többféle vízdúsítási receptet dolgoztak ki a különböző növényeknek. Emellett a gazdák is egyre gyakrabban alakítják át saját maguk az öntözővizüket a növényeik igényeihez mérten, a jobb terméseredmény érdekében.

A termőterületek két százalékát öntözzük

Drasztikusan átalakul hazánk időjárása. A világátlag körülbelül 1,07 Celsius-fok a hőmérséklet-emelkedés tekintetében, de Magyarországon ennél 0,5-1 fokkal nagyobb a növekedés. Emellett gyakoribbá váltak a száraz periódusok a nyári időszakokban. A jövőben is arra lehet számítani, hogy egyre melegebbek lesznek az évszakok, illetve gyakoribbak a nyári aszályok.

Ezért Magyarországon is fókuszba került az öntözésfejlesztés az utóbbi időben. Hazánkban az öntözött mezőgazdasági területek aránya legfeljebb 2 százalék volt az előző év végén, vagyis körülbelül 80-100 ezer hektár. Azonban 150-180 ezer hektárnyi terület rendelkezett vízjogi engedéllyel. Továbbá mintegy 144 öntözési közösség volt az országban, melyek 50 ezer hektárt fedtek le együttesen.

Úgy gondolom, hogy olyan kedvezményeket kaptak ezek a közösségek, melyekhez nem jutottak volna hozzá az egység nélkül. Ha együttműködnek, az mindenkinek jó, hiszen növelik a termésbiztonságot, a versenyképességet és magasabb támogatási intenzitással lehet forráshoz jutni stb. Aki esetleg fél ezektől a „bürokratikus akadályoktól”, azt tudom mondani, hogy nem kell megijedni, lehet haladni, illetve fontos, hogy ha kell, fogjanak össze a versenytársak egy közös cél érdekében

- idéztük korábban Szigeti Tamás, a Kalocsa Térségi Öntözési Közösség vezetőjét.

A szakember hozzátette, nagyon fontos lenne a gazdálkodók összefogása, valamint az öntözési közösségek létrehozása. Azonban az a tapasztalat, nem jó az együttműködések megítélése a korábbi, keményebb rendszerek miatt. Emellett az látható, amikor érkezik az aszály, a gazdák megrohamozzák az öntözésfejlesztési pályázatokhoz értő szakembereket, de később lemorzsolódik a 80 százalékuk.

Ne hagyd ki!