A megújuló energiák szerződéses árai Észak-Amerikában 28,5 százalékkal, Európában 27,5 százalékkal emelkedtek az elmúlt évben – derül ki a LevelTen Energy adataiból, amely az energiavásárlási megállapodásokat (PPA) monitorozza.
Csak az idei első negyedévre vetítve 9,7 százalékos volt az árnövekedés Észak-Amerikában, míg Európában 8,6 százalékos.
Évtizedes tendencia ment a kukába
A pandémia idején elindult gazdasági, logisztikai és piaci zavarok az Ukrajna ellen indított orosz invázió nyomán súlyosbodtak, és a
tíz éve csökkenő tendenciában lévő árak most emelkedni kezdtek
a megújulóenergia-szektorban.
Elképzelhető, hogy a magasabb ár miatt lanyhulni kezd a kereslet, annak ellenére, hogy az ENSZ nemrégiben arra figyelmeztetett:
minél gyorsabban egyre több tiszta energiát kell használni ahhoz, hogy a klímaváltozás legrosszabb szcenáriói elkerülhetőek legyenek.
Európában az Ukrajnában zajló háború arra késztette a politikai vezetést, hogy csökkenteni próbálja a függést az orosz gáztól, ez tovább növelte a megújuló energiák iránti keresletet.
A háború volt az utolsó csepp a pohárban egy, már eleve árfeszültséggel teli piacon
– véli a spanyol Q-Energy egyik vezetője.
Fifti-fifti
A megújuló energiák emelkedő árai és az európai agresszív klímapolitika együttese növelheti a drágább technológiák, mint a zöld hidrogén vagy a bioüzemanyagok vonzerejét.
A megújuló energiák iránti kereslet egyelőre nem csökken. De nem is a kereslettel van a probléma, hanem a kínálattal. Az ellátás több piacon is akadozik – véli a Falck Renewables egyik vezetője.
Egy dolog mindenképpen feléjük hajtja a vevőket, ez pedig a fosszilis tüzelőanyagok árának ütemes emelkedése.
A megújuló energia jelenleg elérhető alternatívája a gáz, a gázárak pedig ugyancsak emelkednek. Tehát ugyanott vagyunk
– véli a Silicon Ranch vezetője.
Az aktuális hazai nap- és szélenergia helyzetéről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.