Sokkal másabb a friss, mint a szárított, bolti
Fotó: Shutterstock

Lakásban termeszthető fűszernövények, mutatunk párat

Konyhakert akár a lakásban is fentartható. Számos fűszernövény nevelhető otthon, a téli hónapokban is. Néhány növény szaporítani is lehetséges ilyen körülmények között, míg mások így hosszasan tarthatók frissen.


Vízkultúra a lakásban

Számos fűszernövény nevelhető a lakásban a téli hónapokban is. Ezek akár üvegedényben, vízben az ablakpárkányon is tarthatók. Igaz, ilyen módon kimagasló eredmények nem igazán érhetők el, de ennek ellenére is van haszna az ilyenfajta növénynevelésnek. Nem feltétlenül jó, ha tápoldatban vannak a növények, viszont ha mégis abba kerülnek, fontos, hogy az nagyon híg legyen, ha az ember el akarja fogyasztani a leveleit. Néhány főszernövény így is növekedni, fejlődni fog, míg mások nem, de az utóbbiak is sokáig eltarthatók és frissek marad. Sorolunk néhány növényt, melyek alkalmasak lehetnek ilyenféle nevelésre.

Borsmenta és fodormenta: vízigényes növények. Ha a leveles hajtásukat vagy a sztólójukat (szárinda, ami a talajon kúszik, szaporodik, majd gyökeret ereszt) vízbe teszik, napos helyen nagyon jól érzik magukat. De a kevésbé napos helyet is jól viselik – írja az Agrárszektor.

Oregánó: Elég néhány hajtását bevinni a kertből, majd leszedni a leveleket az alsó részéről, és vízbe állítva tartani.

Zsálya: A leveles szára szintén sokáig tartható vízben az ablakban.

Bazsalikomok: Jellemzően egynyári növények, de télen magról is nevelhetők. Komolyabb fagyok elől a kertben lévő élő bazsalikomok hajtásait is be lehet menekíteni a lakásba. Minél naposabb helyet igényel.

Jázminpakóca (ismertebb latin nevén: Stevia rebaudiana): kalóriamentes, valamint édesítő hatásáról ismert. A levelei közvetlenül is használhatók, de por is készíthető belőlük édesítőszer gyanánt.

Kakukkfű: sokoldalú gyógynövény, aminek a virágai is ehetőek. Sok napfényre van szüksége, ezért érdemes az üvegét világos, déli tájolású ablakba helyezni.

Rozmaring: Vízben tartva nem valószínű, hogy könnyen gyökeret ereszt, de így hosszú időre tartós és friss maradhat.

Citromfű: Szintén jól tartható vízben.

Metélőhagyma: nagyon könnyen termeszthető. Otthon cserépben is tartható. Jól viseli a vízkultúrás tartásmódot is, hasonlóan a levendulához, a korianderhez és a majoránnához.

A gyógyszer- és az élelmiszeripar is felhasználja a gyógynövényeket

Egyéként jelenleg nagyjából 120 milliárd forintos magyar gyógynövényszektorról beszélhetünk. A hazai gyógynövényágazat termékei teákban, illóolajokban és fűszernövényekben is megjelennek. Emellett az ágazat fontos szerepet játszik például a magyarországi környezetvédelemben és a fenntartható mezőgazdaság elérésében is. A támogatása ezért is fontos lehet.

Az elsődleges termesztés során még nem válik szét egy adott növény esetében, hogy gyógyszer-, vagy élelmiszeripari felhasználásra készül. (...) Ha élelmiszerként kerülnek felhasználásra ezek a gyógynövények, akkor figyelembe kell venni az egyes élelmiszerekre vonatkozó állításokat, a gyógyhatásra való utalásokat, amelyeket mind nemzetközi, mind pedig hazai környezetben is elég szigorúan, jogszabályi keretek között tehetünk meg

- idéztük Czirbus Zoltánt, a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács elnökét korábban.

Nagy részben kistermelők

A statisztikák alapján nem szorulna gyógynövényimportra Magyarország. Azonban Szerbiában vagy Horvátországban például kamillát hatékonyabban és olcsóbban állítanak elő, mint itthon. Ezért szükség lenne a magyar versenyképesség növelésére is. Emellett egy másik problémára is rávilágítottak.

A gyógynövényszektor sajátossága, hogy a termesztők nagy része kis, akár egy hektár alatti területen gazdálkodik, így könnyen kimaradhat a támogatásból

- mondta Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdaságért felelős alelnöke.

Hozzátette, úgy tűnik, a gyógynövényágazat a szántóföldi és a családi gazdaságokban termesztett gyógynövények világa felé mozdul el. Viszont az évszázados magyar tapasztalatok az ágazat előnyére is válhatnak.

Ma már olyan gyors szárító berendezések vannak, amelyekkel magas minőségű és beltartalmi értékű exportálható alapanyagokat tudunk szállítani, ezért az innovativitás és az évszázados tudás újbóli felhasználása jelenti a kitörést

- fűzte hozzá az alelnök.

Ne hagyd ki!