Hazánkban kevésbé elterjedt a fogyasztása, pedig Európa számos országában rendkívül népszerű élelmiszer a szardínia. Azonban számos oka van, ami miatt Magyarországon is többeknek érdemes lenne beépíteni az étrendjébe. Sorolunk néhányat!
Számos kedvező hatása van a szardínia fogyasztásának
Ugyan a szardínia kevésbé keresett élelmiszer Magyarországon, azonban Európa számos országában nagyon népszerű étel. Nem csoda, hiszen olyan tápanyagokban bővelkedik, mint például a B-vitamin, melyhez meglehetősen nehezen jut hozzá a szervezet télen. Emiatt a hal fogyasztása jótékony hatással van a szívre, az agyra, valamint a hajra is.
A B mellett bővelkedik D-vitaminban is. Az emberi szervezet napsugarak, pontosabban az UVB-sugárzás hatására termel D-vitamint, de ezekből nem sok jut a télen. Pedig szükség van rá a csontok és az izmok egészségéhez, valamint az agyműködést is támogatja. Ráadásul nagyon kevés élelmiszerben van jelen.
A szardínia Omega-3 zsírsavaknak is bő forrása. Ezek erősíthetik a szívet és az érrendszert, hozzájárulhatnak a magas vérnyomás, valamint az érelmeszesedés elleni védelemhez, illetve csökkenthetik a demencia kialakulásának kockázatát.
Mindezek mellett a Magyar Mezőgazdaság megjegyzi, a hal fogyasztása a fogyási célok elérésében is segíthet: a csirke- és a marhahúsnál is gyorsabban adja a jóllakottság érzését. Ráadásul az ára is igen kedvező. Viszont az üzletekben érdemes friss szardíniát választani, esetleg a fagyasztópultról vásárolni.
3D-nyomtatott vegán ”lazac” került osztrák boltok polcaira
Egyébként a Revo Foods élelmiszer-technológiai startup 3D-nyomtatott vegán ”lazacterméke” jelent meg ausztriai boltokban tavaly. Az IFLScience szerint ez lehet az első 3D-nyomtatással készülő élelmiszer, ami kiskereskedelmi forgalomba került. A Business Insider pedig arról ír, mostanra több európai országban is beszerezhető a termék.
A lazacalternatíva - más húspótló termékekhez hasonlóan - olyan mikoproteinből készül, amely fonalas gombákból származik. A termék igen egészséges, hiszen számos vitamint és omega-3 zsírsavat tartalmaz. Emellett a 9,5 százalékát tehetik ki fehérjék. Igaz, ez kevesebb mint a fele egy hagyományos lazachús fehérjetartalmának, ami durván 22 százalék.
A technológia nagy előnye, hogy fenntarthatóbbá teheti az élelmiszertermelést. Márpedig a fenntarthatóság pontosan a halászati ágazatban jelent különösen nagy gondot. A számítások alapján a globális halállomány 34 százaléka lehet túlhalászott. Emellett az élelmiszeripar felelős a globális üvegházhatású gázkibocsátás több mint egynegyedéért. A Revo Foods honlapja szerint a vegán „lazac” 3D-nyomtatása 77-86 százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsát ki és 95 százalékkal kevesebb édesvizet használ fel, mint az élő lazac kifogása és feldolgozása.