Több mint 450 ezer ember adatainak vizsgálata után állapították meg kutatók, három rákfajta kockázatát is növelheti az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása. Azt eddig is tudták, hogy közük lehet a stroke és a szívbetegségek kialakulásához.
Nagyon nem ajánlott ultrafeldolgozott élelmiszereket fogyasztani
Arra korábbi kutatások is rávilágítottak, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF) fogyasztása növelheti például az elhízás, a stroke és különböző szívbetegségek kialakulásának a kockázatát. Egy újabb vizsgálat pedig kimutatta, a nyelőcső-, a torok- és a szájrák valószínűsége is emelkedhet az említett ételek miatt.
Az új kutatás a Bristoli Egyetem és a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség szakembereinek neveihez fűződik. A vizsgálatuk eredményeit a European Journal of Nutrition folyóiratban publikálták. A leírtakból kiderül, a tudósok több mint 450 ezer felnőtt étkezési és életmódbeli szokásait, egészségügyi adatait elemezték 14 éven át.
Az eredményeik szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek leginkább a bennük lévő adalékanyagok, tartósítószerek, aromák, színezékek és emulgálószerek miatt lehetnek károsak a szervezetre. Emellett a csomagolásból és a gyártási folyamat miatt is kerülhetnek nem kívánatos anyagok az ilyen ételekbe - írja az Interesting Engineering.
Azonban a HVG megjegyzi, a kutatók szerint a rák és az UPF-ek közötti kapcsolat jobb megértéséhez további vizsgálatokra van szükség. Viszont a friss eredmények fényében érdemes lehet olyan kiegyensúlyozott és változatos étrendet követni, melyben szerephez jutnak friss zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű termékek is.
Rákellenes hatásait fedezték fel a brokkolinak
Az Osakai Egyetem kutatói pedig arra jutottak, a brokkoli fiatal hajtásainak rendszeres fogyasztása - a bennük található poliszulfidok miatt - csökkentheti a cukorbetegség és rákbetegségek kialakulásának az esélyét – írja a Lab Manager.
A tudósok szerint a poliszulfidok a növények kikelése után találhatók legnagyobb arányban a hajtáscsúcsokban. A brokkolicsírák poliszulfid-tartalma folyamatosan emelkedik a növény fejlődésének a kezdeti szakaszában, így a kikelését kövező ötödik napra nagyjából 20-szoros növekedést ér el.
Mindemellett a kutatók számos ismeretlen molekulaszerkezetű poliszulfidot is azonosítottak a brokkoli csírájában. Úgy vélik, mindezek együttesen járulhatnak hozzá a növény egészségre gyakorolt pozitív hatásaihoz.
A poliszulfid-tartalom jelentős növekedésének felfedezése teljesen véletlenül és nagyon meglepő volt. Ezen ismeretlen poliszulfidok farmakológiai funkciójának további vizsgálata új megelőző terápiák és gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet a neurodegeneratív betegségek, a stroke, a rák és más oxidatív stresszel összefüggő betegségek kezelésében, lényeges javítva gyógyulás esélyeit és arányait
- idéztük Shingo Kasamatsu professzort, a kutatás vezetőjét a napokban.