Sorolunk hét olyan élelmiszert, amelyek rendszeres fogyasztása kedvezhet a hormonháztartásnak, az izmoknak és a csontoknak. Emellett listázunk néhány kerülendő ételt is.
Hormonháztartást támogató ételek
A kalcium igen fontos az emberi szervezetnek. Támogatja például a hormonháztartást, kedvez az izomműködésnek és erősíti a csontokat. Soroljuk, a Clean Plates dietetikusa szerint mely élelmiszerek rendszeres fogyasztásával tartható leghatékonyabban a megfelelő szinten a kalcium a szervezetben.
Joghurt: Kalciumban és probiotikumokban is bővelkedik, így előnyösen hat az emésztőrendszerre is.
Sajt: Remek kalciumforrás. A sajtok közül a parmezán emelkedik ki a rendkívül magas kalciumtartalmával.
Fodros kel: Tejtermékek helyett remek választás, hiszen szintén nagy mennyiségű kalciumot tartalmaz.
Aztékzsályamag: A chiamag számos kedvező hatással bír. Gazdag Omega 3-zsírsavakban, rostban, fehérjében és kalciumban is.
Tofu: A szójababból kinyert szójatej megaltatásával, majd a túró összenyomásával készült élelmiszer szintén gazdag kalciumban.
Szardínia: A kalcium mellett D-vitamint is tartalmaz, így nagy mértékben támogatja a csontok egészségét.
Füge: A gyümölcs kalciumtartalma mellett a rost- és a káliumtartalma is jelentős.
Több konzerves étel is kerülendő
Korábban arról is írtuk, hogy számos konzerves élelmiszer közül jónéhány meglehetősen egészséges, azonban nem mindegyik. Sorolunk néhány kedvezőtlen, konzervbe zárt ételt is.
Paradicsomos bab: Érdemesebb lehet saját paradicsomos babot készíteni a konzerves változat helyett. Az egyébként rengeteg fehérjét és ásványi anyagokat, valamint vitaminokat tartalmazó fehérbab paradicsomos-sós-cukros lében idővel sokat veszít tápanyagtartalmából. Emellett megemeli a vércukorszintet is.
Albacore tonhal: A konzerves tonhalak többsége nagyon egészséges, azonban ez nem jelenthető ki egyértelműen a hosszú úszójú “albacore” fajtát tartalmazó tonhakonzervekről. Az albacore háromszor annyi metilhiganyt tartalmaz, mint a hagyományos tonhal. Ez az anyag nagy mennyiségben fogyasztva ártalmas lehet az egészségre.
Cukrozott gyümölcs: Bár a gyümölcsök jellemzően igen egészségesek, a legtöbb konzervált gyümölcsöt sűrű cukorszirupban tartósítják. A hozzáadott cukorral kapcsolatos problémákról például ebben a cikkünkben írtunk.
Leves: Nem mindegyik konzervleves jó választás. Általában ezekben is sok a só és a cukor.