A Sotheby’s aukciós ház 277 éves története során soha nem adott még el olyan értékes műtárgyakat és gyűjteményeket, mint idén. 2021-es forgalma egy hónappal az év vége előtt meghaladta a 7,3 milliárd dollárt.
Fiatalos lendülettel
Az aukciós ház tájékoztatása szerint az idei rekorderedményhez nagyban hozzájárultak a sok esetben kriptovaluta-befektetések által meggazdagodott fiatal érdeklődők, akik nagyértékű luxuscikkekre és NFT-kre, azaz digitális műalkotásokra költötték pénzüket.
Az elképesztő forgalomhoz számos egyéni csúcs is társult:
- Egy 1933-as amerikai, színaranyból készített érme 19 millió dollárért kelt el, jelenleg ez a világ legértékesebb érméje.
- Egy Nike cipő, amit Kanye West viselt a 2008-as Grammy díjátadón 1,8 millió dollárt ért egy gyűjtőnek, ez szintén rekordnak számít a sportcipők, pontosabban a sneakerek piacán.
- A legtöbb pénz, nevezetesen 4,3 milliárd dollár a modern és kortárs művészeti alkotásokból folyt be, ilyenre szintén nem volt még példa.
- A luxusórákat, bort és egyéb szeszesitalokat, könyveket és kéziratokat árusító részlegek szintén éves rekordot könyvelhettek el.
A gyűjtemények területén is új csúcstartó született: a Macklowe kollekció összesen 676 millió dollárért kelt el. Egy olyan gyűjteményről van szó, amelyet Harry Macklowe ingatlanmágnás és volt felesége, Linda Macklowe 50 éven keresztül bővített. Miután nem sikerült megegyezniük, a válásukat felügyelő bíró arra utasította a házaspárt, hogy adják el a kollekciót, amely Alberto Giacometti, Mark Rothko és Cy Twombly remekműveit is tartalmazta.
A Sotheby’s megtartotta első NFT-árverését is, amelynek során három nap alatt 16,8 millió dollár cserélt gazdát.
További említésre méltó üzletek:
- Hamilton Aphrodité nevű ókori római márványszobor 24,6 millió dollárért kelt el, ókori márványszoborért még soha nem fizettek ekkora összeget
- Frida Kahlo világhírű mexikói festőművésznő egyik utolsó alkotása 34,9 millió forintért talált új gazdára, a latin-amerikai műalkotások körében ez szintén rekordnak számít
- Az Egyesült Államok alkotmányának egy kivételesen ritka és rendkívüli történelmi jelentőséggel bíró első másolatainak egyike 43,2 millió dollárt ért vevőjének
- A világháló első, eredeti forráskódjáért 5,4 millió dollárt fizettek, a tulajdonos NFT formájában kapta meg a kódot.
Az 1744-ben alapított Sotheby’s jelenleg 80 irodával üzemel szerte a világon, amelyekben idén további 20 árverést fognak lebonyolítani, így a 7,3 milliárd dolláros, átszámítva közel 2 380 milliárd forintos forgalom év végéig még tovább fog nőni.